ד''ר דניאל לוין - אורטופד מומחה למפרק הירך

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-832-3357

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית

ניתוח החלפת מפרק הירך בשיטה הקדמית - ד"ר דניאל לוין

החלפת מפרק הירך בשיטה הקידמית דניאל לוין

הצורך בניתוח החלפת מפרק הירך מגיע בשל שחיקת סחוס המפרק, שחיקה שקורית אצל אחוז גבוה מבני ה-60 ומעלה אך רק בחלק מהם היא מגיעה עד לכדי הצורך בניתוח. יש כמה פרמטרים שמסייעים בקבלת ההחלטה על ניתוח:

• שינויים במפרק– כפי שציינו, רק בחלק מן המקרים השחיקה היא עד כדי כך שהיא דורשת ניתוח ושינויים במפרק כמו שחיקה מתקדמת מאוד, עיוותים בעצם הירך או נמק הם עדות לכך שכנראה אין מנוס מניתוח כזה.

• הגבלת התנועה– שחיקת סחוס הירך גורמת אט אט להגבלת התנועה. יש מקרים שרק בהליכה מהירה יש כאבים מגבילים ובמקרים חמורים יותר גם בהליכה איטית ואפילו בעמידה או כל פעולה פשוטה אחרת כמו נעילת נעליים. כמובן, שרמת המוגבלות כתוצאה מהשחיקה היא עוד פרמטר בהחלטה על ניתוח.

• רמת הכאבים– כל עוד הכאבים בשליטה עם תרופות, המצב לא חמור מידי. כשגם התרופות כבר לא מסייעות ואיכות החיים נפגעת קשות, זה בהחלט הזמן לשקול את הניתוח.

מהי הגישה הקדמית?

ניתוח מפרק ירך בשיטה קדמית קיים כבר לא מעט שנים אך רק בשנים האחרונות יש את האמצעים הדרושים לניתוחים מעין אלו, ולפיכך, הם מבוצעים לא מעט היום. בהחלפת מפרק הירך בגישה קדמית נכנסים בין השרירים, ללא פגיעה בהם. התוצאה היא שקפסולת הירך האחורית נשארת ללא פגע והירך החלופית יכולה לשמור על יציבות כבר מיד לאחר הניתוח, המנותח יכול לשאת את משקלו והחזרה לשגרה היא מהירה יחסית.

דר דניאל לוין גישה קדמית להחלפות מפרק הירך - הפרופסורים

עיקר דבריו של ד"ר דניאל לוין בסרטון:

מצבים בהם פציינטים פונים למומחה להחלפת עצם הירך

המטופלים שפונים אליי הם אנשים אשר חווים הגבלות בתפקוד בדברים יומיומיים כגון קושי בהליכה, שריכת נעליים, ירידה מהמיטה, מהרכב או כל דבר שפוגע באיכות החיים שלהם.

ההחלטה האם לנתח מורכבת מסוג הכאבים ומכמות הכאבים של הפציינט, ובמוגבלויות שלו. 

הכנת מטופלים לניתוח:

על המטופלים לבצע בדיקות דם, א.ק.ג, וצילום חזה. 

בנוסף יש לבצע תכנון ניתוחי לפני הניתוח מהצד של המנתח. עושים את זה באמצעות תוכנה ממוחשבת אליה מכניסים את הצילומים של המטופל ועושים תכנון איזה משתל הכי מדויק למטופל. בצורה כזו הניתוח מתבצע בצורה מדויקת מאוד.

היתרון של ניתוח בשיטה הקדמית

היתרון של ניתוח בשיטה הקדמית הוא האפשרות להיכנס למפרק בלי לפגוע בשרירים. אנו נכנסים מקדימה בין השרירים בלי לחתוך אותם, מה שמאפשר תפקוד טוב לאחר הניתוח, קיצור משך השיקום והחלמה מהירה יותר. 

יתרון נוסף של השיטה הוא בזה שהמטופל לא מוגבל  לאחר הניתוח בפעילויות ויכול לחזור לפעילות מלאה.

מהלך הניתוח בשיטה הקדמית:

שלב ראשון- פתיחת הקופסית של המפרק, הוצאת החלק של העצם עם הסחוס השחוק מהאגן (מרחשת) ומראש הירך, ומחליפים את האזורים האלה עם משתל שמורכב מחומרים שונים (טיטניום, קרמיקה, פוליאטילן).  דבר זה מאפשר תנועה טובה של המפרק בלי כאבים. זה מה שנקרא החלפת מפרק הירך מלאה.

הניתוח מחזיק מעמד כ-20 עד 25 שנה 

כמובן שבכל ניתוח יש סיכונים אבל לטווח הרחוק התוצאות הן מצוינות, והפציינטים יכולים לחזור לחיים נורמליים. 

מהלך השיקום לאחר הניתוח בשיטה הקדמית

החולה יכול לאחר יום ולעיתים אף לאחר מספר שעות לשבת וגם להתחיל ללכת. הוא משתחרר מקביים תוך זמן קצר ויכול לחזור לפעילות מלאה תוך שבועיים, שלושה.

אנחנו גם לא מגבילים אותו מבחינת פעילות ספורטיבית. חשוב לציין שגם לפני הניתוח אנו מעודדים פעילות ספורטיבית על מנת לשמור על האיכות של השרירים והרקמות. וזה גם מקל לאחר מכן על השיקום.

האם יש גיל שלאחריו כבר לא ניתן לבצע את הניתוח?

אין גבול. אם הפציינט בן 90 והוא מתפקד, הוא יכול לעבור את הניתוח. אנשים בגילאי 70 ו-80 עוברים את הניתוח וממשיכים לחיות כרגיל: מטיילים בארץ ובעולם וחוזרים לחיים רגילים.

 

הגישה המסורתית אל מול החדשה

ניתוח החלפת מפרק ירך הוא ניתוח שנחשב היום לשגרתי ובמדינת ישראל יש בין 3000 ל-4000 ניתוחים כאלו מידי שנה. כל השיטות מיושמות תוך הרדמה כללית או אזורית (אפידוראלית או ספינאלית) והתוצאה של הניתוח היא החלפת המפרק השחוק בשתל מלאכותי שאמור להחזיק מעמד כ- 20 שנה. המנתח יחליט על הגישה הניתוחית על פי המבנה האנטומי של מערכת השריר: שלד המטופל, משקל, גיל וכמובן אם כבר עבר ניתוחים באזור זה.

האם הגישה הקדמית להחלפת ירך מתאימה לכל המטופלים?

יתרונות הגישה הקדמית על הגישות המסורתיות

התאוששות מהירה – אחד האפקטים החשובים בניתוחים מעין אלו, בעיקר כשמדובר על האוכלוסייה המבוגרת הוא האפקט הפסיכולוגי. בניתוח בגישה קדמית יש פחות מגבלות מיד לאחר הניתוח מה שגורם למנותח להיות עם תקווה שבמהירות הוא יוכל לחזור לתיפקוד וללא כאבים.
• החלמה מהירה – ההחלמה מהירה יכולה להיות בין ימים בודדים ועד שבועות ספורים עד לחזרה מלאה לשגרה וללא הגבלה או כאבים.
• זמן הניתוח – החלפת ירך בגישה קדמית לוקח כשעה עד שעה וחצי.
• חתך קטן יותר – ניתוח בגישה הקדמית דורש חתך קטן יותר של בין 6-10 ס”מ.
• אשפוז קצר – יומיים עד שלושה בדרך כלל והמטופל משוחרר לביתו.

ניתן לסכם, כי החלפת מפרק ירך בגישה קדמית היא גישה שפותחה במטרה לקצר את משך זמן ההחלמה ולשם חזרה מהירה לפעילות שגרתית.