ד''ר דניאל לוין - אורטופד מומחה למפרק הירך

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-832-3357

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית

הצורך בניתוח החלפת מפרק הירך מגיע בשל שחיקת סחוס המפרק, שחיקה שקורית אצל אחוז גבוה מבני ה-60 ומעלה אך רק בחלק מהם היא מגיעה עד לכדי הצורך בניתוח. יש כמה פרמטרים שמסייעים בקבלת ההחלטה על ניתוח:

• שינויים במפרק– כפי שציינו, רק בחלק מן המקרים השחיקה היא עד כדי כך שהיא דורשת ניתוח ושינויים במפרק כמו שחיקה מתקדמת מאוד, עיוותים בעצם הירך או נמק הם עדות לכך שכנראה אין מנוס מניתוח כזה.

• הגבלת התנועה– שחיקת סחוס הירך גורמת אט אט להגבלת התנועה. יש מקרים שרק בהליכה מהירה יש כאבים מגבילים ובמקרים חמורים יותר גם בהליכה איטית ואפילו בעמידה או כל פעולה פשוטה אחרת כמו נעילת נעליים. כמובן, שרמת המוגבלות כתוצאה מהשחיקה היא עוד פרמטר בהחלטה על ניתוח.

• רמת הכאבים– כל עוד הכאבים בשליטה עם תרופות, המצב לא חמור מידי. כשגם התרופות כבר לא מסייעות ואיכות החיים נפגעת קשות, זה בהחלט הזמן לשקול את הניתוח.

מהי הגישה הקדמית?

ניתוח מפרק ירך בשיטה קדמית קיים כבר לא מעט שנים אך רק בשנים האחרונות יש את האמצעים הדרושים לניתוחים מעין אלו, ולפיכך, הם מבוצעים לא מעט היום. בהחלפת מפרק הירך בגישה קדמית נכנסים בין השרירים, ללא פגיעה בהם. התוצאה היא שקפסולת הירך האחורית נשארת ללא פגע והירך החלופית יכולה לשמור על יציבות כבר מיד לאחר הניתוח, המנותח יכול לשאת את משקלו והחזרה לשגרה היא מהירה יחסית.

דר דניאל לוין גישה קדמית להחלפות מפרק הירך - הפרופסורים

הגישה המסורתית והחדשה

ניתוח החלפת מפרק ירך הוא ניתוח שנחשב היום לשגרתי ובמדינת ישראל יש בין 3000 ל-4000 ניתוחים כאלו מידי שנה. כל השיטות מיושמות תוך הרדמה כללית או אזורית (אפידוראלית או ספינאלית) והתוצאה של הניתוח היא החלפת המפרק השחוק בשתל מלאכותי שאמור להחזיק מעמד כ- 20 שנה. המנתח יחליט על הגישה הניתוחית על פי המבנה האנטומי של מערכת השריר: שלד המטופל, משקל, גיל וכמובן אם כבר עבר ניתוחים באזור זה.

האם הגישה הקדמית להחלפת ירך מתאימה לכל המטופלים?

יתרונות הגישה הקדמית על הגישות המסורתיות

התאוששות מהירה – אחד האפקטים החשובים בניתוחים מעין אלו, בעיקר כשמדובר על האוכלוסייה המבוגרת הוא האפקט הפסיכולוגי. בניתוח בגישה קדמית יש פחות מגבלות מיד לאחר הניתוח מה שגורם למנותח להיות עם תקווה שבמהירות הוא יוכל לחזור לתיפקוד וללא כאבים.
• החלמה מהירה – ההחלמה מהירה יכולה להיות בין ימים בודדים ועד שבועות ספורים עד לחזרה מלאה לשגרה וללא הגבלה או כאבים.
• זמן הניתוח – החלפת ירך בגישה קדמית לוקח כשעה עד שעה וחצי.
• חתך קטן יותר – ניתוח בגישה הקדמית דורש חתך קטן יותר של בין 6-10 ס”מ.
• אשפוז קצר – יומיים עד שלושה בדרך כלל והמטופל משוחרר לביתו.

ניתן לסכם, כי החלפת מפרק ירך בגישה קדמית היא גישה שפותחה במטרה לקצר את משך זמן ההחלמה ולשם חזרה מהירה לפעילות שגרתית.