ד''ר דניאל לוין - אורטופד מומחה למפרק הירך

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-832-3357

החלפת מפרק הירך עם משתל תנועה כפולה

ניתוח להחלפת מפרק הירך עם משתל תנועה כפולה – Dual Mobility: גם לצעירים וספורטאים.

לניתוח להחלפת ירך עם משתל תנועה כפולה יתרונות רבים, ההופכים אותו לאופציה המועדפת עבור מי שסובלים מנטייה לפריקה של מפרק הירך מסיבות שונות וכן לעוסקים בספורט

במה שונה משתל תנועה כפולה ממשתלים אחרים המשמשים להחלפת מפרק ירך?

משתל בעל תנועה כפולה הוא משתל בעל שני ראשים. ראש אחד עשוי מתכת או קרמיקה, והשני עשוי מפוליאטילן מוקשח. שני הראשים מאפשרים תנועה כפולה של המפרק שהוחלף. בזכות זאת, ניתוח להחלפת מפרק ירך באמצעות משתל תנועה כפולה הוא אופציה מועדפת עבור מי שעוסקים בספורט, כמו גם עבור מי שסובלים מנטייה לפריקה של המפרק בשל פרקינסון, בעיות נוירולוגיות שונות או צורך בניתוחים חוזרים להחלפת מפרק הירך.

מהם היתרונות של משתל תנועה כפולה לעומת משתלים אחרים?

לניתוח החלפת מפרק ירך באמצעות משתל תנועה כפולה מספר יתרונות: טווח תנועה רחב יותר יחסית למשתלים אחרים, רמת יציבות גבוהה יותר, סיכוי נמוך יותר לפריקה, והתאמה לצרכים של מי שסובלים מנטייה לפריקת הירך, כמו של מי שעוסקים בספורט באופן שיגרתי.

אורטומד מומחה

מהו זמן ההתאוששות מניתוח להחלפת מפרק ירק באמצעות משתל תנועה כפולה?

לאחר ניתוח באמצעות משתל תנועה כפולה, לא רק שתקופת ההחלמה היא מהירה, והמטופל יכול לחזור לביתו למחרת הניתוח, אלא שהחזרה לתפקוד היא מיידית. כלומר, מיד עם החזרה הביתה המטופל יכול בדרך כלל לשאת משקל ולבצע תרגילי תנועה ללא בעיה, ושיקום הגוף והחזרתו לתפקוד מלא הם מהירים מאוד.

מה ההבדל בין טווח התנועה שמשתל תנועה כפולה מספק לעומת משתלים אחרים?

אחרי ניתוח עם משתל תנועה כפולה ישנן מגבלות תנועה מועטות, אפילו מאוד, ביחס למגבלות הנוצרות לאחר הניתוח המסורתי. יתרה מכך, לאחר השיקום, משתל תנועה כפולה מספק טווח תנועה רחב במיוחד וגדול יותר, המאפשר למטופל לחזור לשיגרה תנועתית מלאה בהקדם.

מדוע רמת היציבות הגבוהה שמשתל תנועה כפולה מספק היא יתרון עבור צעירים?

בזכות הראש הכפול שלו, משתל תנועה כפולה מעניק למפרק הירך יציבות גבוהה בהרבה לעומת משתלים אחרים. אין להקל ראש ביתרון זה עבור צעירים שכל חייהם עוד לפניהם.

מהו היתרון של משתל בניידות כפולה בכל הקשור להפחתת הסיכון לפריקה?

מאפייניו הייחודיים של משתל תנועה כפולה מבטיחים רמת סיכון נמוכה במיוחד לפריקה. אין זה דבר של מה בכך. פריקה של מפרק הירך קורית לא אחת גם לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך, והיא מקשה על החזרה לחיי שיגרה תקינים, ויוצרת תסכול רב למי שחווים אותה. הנסיון המצטבר בן 30 השנים של שימוש במשתל תנועה כפולה בניתוחי החלפת מפרק ירך מצביע על רמה נמוכה, ואפילו נמוכה מאוד, של סיכוי לפריקה.

מדוע ניתוח להחלפת מפרק ירך עם משתל תנועה כפולה הוא אטרקטיבי לספורטאים?

אופי הניתוח, מאפייניו הייחודיים של המשתל וזמן ההתאוששות וההחלמה המהירים הם ברכה עבור מי שעוסקים באופן שגרתי בספורט, ובמיוחד עבור מי שהספורט בו הם עוסקים מהווה גורם סיכון גבוה יותר לפריקה של מפרק הירך. למשל, יוגה, פילאטיס, אומנויות לחימה וכדומה. החזרה המהירה לשיגרה, טווח התנועה הרחב, והיציבות הרבה שמשתל תנועה כפולה מספק, מאפשרים לספורטאי או לספורטאית להמשיך את שגרת חייהם במהירות ובאופן בטוח.

משתל תנועה כפולה

האם המשתל המחליף את מפרק הירך יכול להישחק בעצמו?

אכן. גם משתלי מפרק ירך נשחקים ולאחר מספר רב של שנים ייתכן צורך בניתוח חוזר. משתל תנועה כפולה הוא משתל מודולרי, וכאשר נדרשת החלפה שלו, אין צורך לחזור ולבצע כריתת עצם או ניתוח מלא. ניתן להחליף את ראש המפרק בלבד, מבלי לשנות את שאר חלקי הירך.

האם משתל תנועה כפולה מתאים לכל מי שזקוק להחלפת מפרק ירך?

חשוב לזכור כי כמו בכל תחום רפואי אחר, מה שקובע באופן סופי את סוג המשתל שרצוי להשתמש בו הוא שיקול הדעת של האורתופד המומחה בניתוחי החלפת מפרק ירך. ההחלטה של האורתופד תלויה בכל מקרה לגופו, ונקבעת בהתאם למצבו הגופני של המטופל, צרכיו, יכולותיו וגילו.